Dlaczego ludzie biorą udział w konferencjach?

Konferencje, kongresy to wydarzenia przyciągające rzesze osób. Zwykle łączą przyjemne z pożytecznym, a nawiązane kontakty i znajomości nierzadko procentują  przez całe życie zawodowe.  Udział w konferencjach, mimo, że nie prowadzi bezpośrednio do zwiększenia dochodów, to bezwzględnie się opłaca. Zdobyta wiedza, nowe pomysły i kontakty bardzo często mogą okazać się niezwykle użyteczne w działalności biznesowej, a czasem nawet pozwalają na rozpoczęcie zupełnie nowych i jeszcze lepszych projektów.

Poznaj wartości, jakie niesie branie udziału w konferencjach:

konferencje i kongresy

Nowe wiadomości i nowinki branżowe

Rozwój współczesnego świata jest tak szybki, że wiedza specjalistyczna przekazywana w różnych placówkach oświatowych jest czasem przestarzała już po kilku miesiącach. Uczestnictwo w konferencjach specjalistycznych jest świetną okazją, by nauczyć i dowiedzieć się czegoś nowego, bądź poznać najnowsze trendy w danej branży.

Spotkanie z autorytetami

Konferencje to także możliwość osobistego spotkania się i porozmawiania z najlepszymi specjalistami w danych dziedzinach. Kontakty takie są znakomitą okazją do wymiany poglądów i nauki na żywo, a nie z książek czy Internetu. Co więcej, nierzadko uda się w ramach konferencji podyskutować na żywo o konkretnych problemach Cię interesujących i skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia ludzi.

Rozwój osobisty

Udział w konferencjach to świetny sposób na rozwój siebie i umiejętności “miękkich”. Wygłaszanie referatu przed liczną i krytyczną widownią wiąże się ze stresem, ale niesamowicie zaprocentuje w przyszłości - chociażby podczas rozmów biznesowych. Konferencje pozwalają też ćwiczyć sztukę wypowiedzi, dyskusji, negocjacji.  

Networking

Każda konferencja to idealne miejsce do poznawania ludzi. Na wydarzeniach tego typu można więc zarówno nawiązać nowe przyjaźnie z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, jak i poznać potencjalnych kontrahentów czy wspólników w biznesie. Jeśli czas nie pozwoli nam na swobodną dłuższą rozmowę, to zawsze ułatwia nam późniejszy kontakt - jako punkt zaczepienia.

Podglądanie konkurencji

Uczestniczenie w konferencjach pozwala także na regularne kontrolowanie konkurencji. Nigdzie indziej nie dowiemy się bowiem tyle o planach, ideach czy nowych koncepcjach wdrożonych u innych. Co więcej, dyskusje w kuluarach często pozwalają na wyciągnięcie dużo większej ilości informacji, niż przy okazji normalnych kontaktów.

Budowanie własnej marki

Jako prezenter lub błyskotliwy rozmówca masz szansę na zwrócenie na siebie uwagi innych - potencjalnych pracodawców czy kontrahentów. Pamiętajmy też o starej prawdzie, że konferencja trwa dzień lub dwa, a pozytywna opinia zostaje bardzo długo.

Relaks i rozrywka

Na koniec warto też dodać, że konferencje to także wydarzenia towarzyskie. Pozwalają one na wyrwanie się ze swojego codziennego środowiska czy nawet kraju i choć przez krótki czas spojrzeć inaczej na świat. Konferencje doskonale więc łączą przyjemne z pożytecznym, a nawiązane kontakty i znajomości mogą nierzadko procentować przez całe życie - zarówno na stopie zawodowej jak i towarzyskiej.

Podsumowanie

Do najsilniejszych motywatorów skłaniających ludzi do udziału w konferencjach należą atrakcyjna zawartość treściowa oraz zdobywanie cennych kontaktów. Wysoką wartość treści – program merytoryczny konferencji – organizator zwykle kształtuje poprzez dobór mówców - to największy wabik i gwarancja licznego udziału w spotkaniu. Świat branżowy lubi wspierać się i podglądać, by wspólnie rozwijać kompetencje, lub przeciwnie - ją wyprzedzać.

W firmie Konflinx pracują osoby, które staną po Państwa stronie w roli opiekuna, doradcy i negocjatora zamawianych usług konferencyjnych niezależnie czy będzie to dobór czy rezerwacja sali, cateringu oraz usług towarzyszących. Zapraszamy do kontaktu.

2023-12-19