Savoir vivre na wigilii firmowej

Jak zachowywać się na wigilii firmowej

Wigilia firmowa - dla jednych przykry obowiązek dla innych idealna szansa, żeby zrobić pozytywne wrażenie i poznać tych, których jeszcze nie mieli okazji. Większość pracowników chce po prostu odpocząć i dobrze się bawić ze współpracownikami. To doskonały czas, aby nadrobić zaległości w nowościach i zmianach, które umknęły Twojej uwadze. Poznaj kilka zasad, które zapewnią Tobie, Twoim kolegom i koleżankom miły wieczór w świątecznej oprawie.

Strój

Ubiór na tego typu okoliczność może budzić wiele wątpliwości, bo z jednej strony jesteśmy po godzinach pracy, a z drugiej strony wciąż jesteśmy “obserwowani” przez naszych przełożonych. Idealnie na tę okazję sprawdzi się ubiór w stylu business casual. Panowie mogą postawić garnitur, względnie ciemne jeansy, elegancką koszulę i marynarkę. Panie natomiast mogą wybrać nieformalną sukienkę odpowiedniej długości z niezbyt głębokim dekoltem.

Rozmowa

Najlepiej rozmawiać z ludźmi, których rzadko ma się okazję spotkać w pracy. Okres świąteczny i jego niepowtarzalna atmosfera sprzyjają przełamywaniu lodów i nawiązywaniu rozmów. Zdecydowanie powinniśmy wykorzystać tego typu okazję - zaprocentuje to w przyszłych stosunkach i nowych projektach wewnątrz naszej organizacji.Ogranicz czas spędzany z pojedynczą osobą lub grupą gości do 15 minut - daj sobie i innym szansę!

jak zachowywać się na wigilii firmowejZachowanie

Pozytywne powitanie i otwarta postawa natychmiast stwarzają wrażenie pewności siebie i przygotowują grunt, aby inni szybko Cię zaakceptowali w towarzystwie. Nigdy się nie śpiesz - wchodząc na salę, rozejrzyj się w lewo i w prawo - zatrzymaj. Ta pauza daje Ci szansę dostrzeżenia kluczowych osób i pozwala innym zobaczyć Ciebie. Unikaj sprawiania wrażenia znudzonego-jeśli czujesz, że towarzystwo Cię męczy lepiej je opuścić niż na siłę silić się na uprzejmości.

Wyraz twarzy

Ciepły, pewny siebie uśmiech sprawi, że Ty i inni wokół Ciebie poczują się swobodnie. Bądź pozytywnie nastawiony. Twoje nastawienie widać we wszystkim, co robisz. Kontakt wzrokowy z osobami, które spotykasz, jest bardzo ważny. Utrzymuj kontakt wzrokowy przez cały czas uścisku dłoni.

Uścisk dłoni

Przywitaj się ściskając serdecznie dłoń osobom znajdującym się najbliżej Ciebie i innym osobom w pomieszczeniu. Bądź dyskretny. Jeśli uczestniczysz w spotkaniu towarzyskim, staraj się unikać omawiania spraw, które należą do pracy, dotykają spraw religijnych, politycznych, pieniędzy czy kwestii światopoglądowych - słowem wszystko to, co mogłoby potencjalnie poróżnić Cię z rozmówcą.

Umiarkowana konsumpcja

Pij, jedz z umiarem. Staraj się zwracać uwagę na to, jak inni będą do Ciebie podchodzić, co obejmuje podstawy etykiety przy stole. Unikaj nadmiernego mówienia podczas konsumpcji. Zdecydowanie namawiamy do ograniczenie spożycia alkoholu - jego nadmierne spożycie może sprawić, że wypowiemy słowa lub zachowamy się, w jakiego sposób wstydzić się będziemy długie miesiące.

Mając na uwadze te wskazówki dotyczące etykiety świątecznej na koniec roku, po prostu zachowaj się tak, jakbyś chciał, by inni Cię postrzegali. Pamiętaj, że swoją postawą i wyglądem okazujesz szacunek do współpracowników oraz do swojego pracodawcy.

Podsumowanie

Podczas wigilii firmowych pracownicy mają okazję podsumować i podziękować sobie za pracę w kończącym się roku i po prostu się zintegrować, a także lepiej poznać.

Ważne, by czuć się komfortowo, ale i okazać szacunek dla wyjątkowej świątecznej atmosfery pełnej życzliwości i podsumowań.

Jeśli chciałbyś poznać rekomendacje dotyczące wyboru sali i odpowiedniej oprawy świątecznej na spotkanie wigilijne napisz do Konflinx. Bezpłatnie wycenimy wybrane przez Ciebie obiekty i wynegocjujemy najlepsze, korzystne oferty. Zapraszamy!

2023-11-03